15 stycznia 2015

Jak schudnąć?

Blog o bieganiu
Wiele osób zadaje sobie to pytanie. W większości przypadków przygoda z bieganiem rozpoczyna się właśnie z powodu chęci redukcji nadwagi. Jest wiele przepisów, porad, cudownych diet i zestawów ćwiczeń, które mają przynieść natychmiastowe skutki. Niestety prawda jest taka, że chwilowe zatracenie się w intensywnym treningu czy rygorystycznej diecie nie przełoży się na długofalowy efekt. Nic z tych rzeczy.

Wręcz przeciwnie. Jeśli w wyniku impulsu zabierzemy się za redukcję nadwagi i nawet jeśli przyniesie to szybki spadek masy ciała to po opadnięciu emocji motywacja zacznie spadać i efekt jojo jest murowany!

Tylko przemyślane działania ukierunkowane na zmianę stylu życia a przede wszystkim na zmianę nawyków żywieniowych zaowocują pozbyciem się problemu nadwagi raz na (prawie) zawsze. 

Dlaczego napisałem prawie? Otóż jesteśmy tylko ludźmi. Nawet jeśli przez kilka miesięcy czy nawet lat będziemy kierować się zdrowymi nawykami to życie spłata nam mnóstwo figli w postaci sytuacji, w których trudno będzie powstrzymać się od porcji tortu, późnej kolacji, zakrapianej imprezy czy weekendowego grilla. Gwarantuję, że tak właśnie będzie. 

Dlatego tak ważne jest aby zdrowe nawyki żywieniowe połączone były z regularną aktywnością fizyczną. To najprostszy i sprawdzony sposób na pozbycie się nadwagi raz na zawsze.

Bazując na swoich doświadczeniach stosuję w codziennym życiu kilkua prostych zasad:

1. Posiłki komponuję samodzielnie od postaw w oparciu o zalecenia diety niskocholesterolowej.
2. Staram się zjadać 5 posiłków dziennie mniej więcej o stałych porach co 3 godziny kierując się zasadą Śniadanie jedz jak król, obiad jak książę a kolację jak żebrak.
3. W dni kiedy biegam przygotowuję bogaty energetycznie obiad np. na bazie makaronu.
4. W dni bez biegania redukuję sumę kalorii np. jedząc na obiad sałatkę.
5. Nie podjadam między posiłkami.
6. Korzystam z mniejszych naczyń, więc zjadam jednorazowo mniejsze porcje.
7. Piję wodę niegazowaną oraz zieloną i czerwoną herbatę między posiłkami.
8. Zero cukrów prostych i śmieciowego jedzenia! W ich miejsce jem dużo surowych warzy i owoców.
9. Ostatni posiłek najpóźniej na 2 godziny przed snem.
10. Regularna aktywność fizyczna, np. w dni bez biegania ćwiczenia ogólnorozwojowe, siłownia lub basen a nawet zwykły spacer.

Powyższe sprawdza się doskonale i daje widoczne efekty początkowo w postaci redukcji wagi oraz zmniejszających się obwodów w pasie czy klatce piersiowej a długofalowo w postaci braku problemów z utrzymaniem szczupłej sylwetki.

Na pytanie jak schudnąć? zawsze odpowiadam tak samo - zdrowo i stopniowo. Należy unikać ciągłego myślenia o diecie, nie kontrolować wagi każdego dnia, tylko robić swoje. Efekty nie przyjdą z dnia na dzień ale już z tygodnia na tydzień waga w końcu drgnie a sylwetka zmieni się nie do poznania. Życzę dużo samozaparcia i powodzenia w trwałym ulepszaniu siebie! Idź Cały czas do przodu!!! ... i daj znać jak Ci idzie, to również MEGA motywator :)

4 komentarze:

  1. Zawsze jest 10 prostych zasad. Czemu one nie działają?

    OdpowiedzUsuń
  2. Brawo Tomek. Ja tez ostatni powiedzmy rok działam ostro. Basen a teraz dołożył siłownię. Efekt 108 kg rok temu, Dziś 93. Taki zdrowy tryb życia może być u jest bardzo fajny.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...