29 lutego 2016

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 3. Bieg Niezłomnych w Sobótce

 3. Bieg Niezłomnych w Sobótce
We wtorek 1 marca 2016 po raz piąty obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzrost zainteresowania dziejami Żołnierzy Wyklętych, zwłaszcza wśród ludzi młodego pokolenia, wynika głównie z faktu, że przez wiele lat były one przemilczane i zakłamane. Tymczasem historia żołnierzy powojennego podziemia ujrzała światło dzienne i doczekała się należytego upamiętnienia również przez środowisko biegaczy. W miniony weekend w wielu miejscowościach odbyły się imprezy biegowe pod wspólnym tytułem "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Jednak na tym nie koniec.

20 sierpnia 2016 roku w Sobótce odbędzie się 3. Bieg Niezłomnych, który został włączony w program objęty Prezydenckim Patronatem Narodowym nad obchodami ku czci Żołnierzy Wyklętych. 10-kilometrowa trasa powiedzie z Rynku w Sobótce po zboczach góry Ślęży leśnymi ścieżkami na Przełęcz pod Wieżycą. Jest wymagająca i ma charakter górski bo suma przewyższeń wynosi 280 metrów. Metę  wyznaczono w miejscu obok Domu Turysty „Pod Wieżycą" koło Kamienia Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. 

Trasa będzie podzielona na 9 równych traktów z których każdy, podczas Biegu, będzie oznaczony i nazwany imieniem Bohatera:

1) Trakt Adama Lazarowicza „Klamry"
2) Trakt Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki"
3) Trakt Danuty Siedzikówny „Inki"
4) Trakt Hironima Dekutowskiego „Zapory"
5) Trakt Władysława Łukasiuka „Młota"
6) Trakt Anatola Radziwonika „Olecha"
7) Trakt Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca"
8) Trakt Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja"
9) Trakt Józefa Franczaka „Lalka"

Warto podkreślić, że w skład Komitetu Honorowego wejdą m.in żyjący Żołnierze Armii Krajowej. W zeszłorocznej edycji biegu to właśnie Kombatanci zakładali medale zwycięzcom na podium. W specjalnie przygotowanych namiotach edukacyjnych odbywały się spotkania z historią. Można było również zwiedzić leśne obozowisko zrekonstruowane przez Grupę Historyczno-Edukacyjną „Młot” a po biegu do późnego wieczora trwał wielki festyn patriotyczny.

Wpisuję tę imprezę do swojego kalendarza startowego na rok 2016 i polecam wszystkim zainteresowanym tematyką upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych oraz chcącym wziąć udział w kolejnej imprezie biegowej po malowniczym masywie Ślęży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...